nlfren
PRINT
SITEMAP | DISCLAIMER
Présentation   Domaines d'activités   Lawyers   Coordonnées   Nouvelles   Jobs  
Wat hebben woningen in vennootschap te maken met “lusthuizen”?
 
Zowel fiscus als rechtspraak doen vaak moeilijk over de aftrek van kosten voor een woning die in de vennootschap zit en privé gebruikt wordt door de bedrijfsleider. Een poging om een doorbraak te forceren in die discussie via het Grondwettelijk Hof, is nu op niets uitgelopen.

Als een vennootschap gratis een woning ter beschikking stelt van haar bedrijfsleider, kan dat beschouwd worden als een deel van de bezoldiging van die bedrijfsleider. Hij of zij wordt daarvoor dan ook meestal belast op een voordeel van alle aard. Omdat een bezoldiging principieel een aftrekbare beroepskost vormt, zouden de kosten voor die woning (die dus een vorm van bezoldiging is) ook aftrekbaar moeten zijn.

Gratis woning als bezoldiging

Maar voor de rechtspraak is aftrek geen automatisme. De rechtbanken en hoven vinden dat de belastingplichtige eerst moet bewijzen dat de woning deel uitmaakt van de verloningspolitiek van de vennootschap en dat de woning specifiek bedoeld is als een (deel van de) bezoldiging. In de praktijk bleek dat bewijs vaak moeilijk te leveren.

Een belastingplichtige dacht echter een uitweg uit de impasse gevonden te hebben. In het wetboek staat een lijst van kosten die principieel nooit aftrekbaar zijn als beroepskost. Daaronder de kosten met betrekking tot “lusthuizen” (artikel 53, 9° WIB 1992). De wet maakt echter een belangrijke uitzondering. Kosten voor lusthuizen zijn niet aftrekbaar behalve als die kosten “in de belastbare bezoldigingen van de begunstigde personeelsleden zijn begrepen”.

Kosten lusthuis niet aftrekbaar behalve als personeel belast

Vooreerst, en om alle misverstanden uit te sluiten: het woord “lusthuis” roept bij veel mensen bepaalde connotaties op, maar dat is niet de betekenis die het woord heeft in de context van aftrekbare beroepskosten. Hier heeft het begrip betrekking op gebouwen die alleen gebruikt worden voor ontspanning. Het gaat dus bijvoorbeeld om vakantiewoningen of recreatiecentra voor personeel, klanten of zakenrelaties.

Met de woning van de bedrijfsleider heeft dat dus niets te maken. Maar de belastingplichtige in kwestie zag wel een parallel. Voor “lusthuizen” zegt de wet blijkbaar dat de kosten principieel aftrekbaar zijn van zodra het personeel belast wordt op het corresponderende voordeel van alle aard. Voor de woning die hij ter beschikking krijgt, wordt de bedrijfsleider ook belast op een voordeel van alle aard. Is het dan niet logisch dat ook in dat laatste geval de kosten principieel aftrekbaar zijn? Dus zonder de zware bewijslast die de hoven en rechtbanken opleggen? Want als beide gevallen – “lusthuizen” en woningen – niet gelijk behandeld worden, zou het grondwettelijke gelijkheidsbeginsel en non-discriminatiebeginsel geschonden zijn, vond de belastingplichtige.

Grondwettelijk Hof spreekt zich uit over vermeende ongelijkheid

Die vraag werd voorgelegd aan het Grondwettelijk Hof, en dat heeft nu uitspraak gedaan.

Het Hof bekijkt de zaken wel anders dan de belastingplichtige. De formulering in de wettekst houdt niet in dat kosten voor lusthuizen waar een belasting bij het personeel tegenover staat, automatisch aftrekbaar zijn, oordeelt het Hof. De algemene aftrekvoorwaarden (die in artikel 49 WIB 1992 staan) blijven van toepassing. Dat betekent met name dat de toegekende voordelen beantwoorden aan werkelijke prestaties voor de vennootschap. En dat is dan weer de stelregel waar het Hof van Cassatie op hamert en die de hoven en rechtbanken inspireert om de zware bewijslast op te leggen waar we het hierboven over gehad hebben.

Dus “lusthuizen” en woningen van de bedrijfsleider worden op exact dezelfde manier behandeld, van discriminatie is bijgevolg geen sprake.

Voor het Grondwettelijk Hof is de zaak daarmee gesloten, maar voor de aftrek van de kosten zal de discussie hoogstwaarschijnlijk blijven voortwoeden.

Bron: arrest nr. 78/2019 van het Grondwettelijk Hof van 23 mei 2019,



01-04-20 Medisch materiaal schenken kan nu zonder BTW
Als een onderneming goederen aankoopt en de BTW in aftrek brengt, maar ze nadien niet verkoopt of niet voor haar bedrijfsactiviteit gebruikt, en ze “onttrekt” aan de onderneming, moet over die “onttrekking” in principe BTW betaald worden. Dat geldt ook als de goederen gratis weggegeven worden aan een goed doel.....lire la suite
 
01-04-20 Belastingaftrek voor wie medisch materiaal schenkt
Ondernemingen die hun steentje bijdragen aan de strijd tegen het coronavirus door medisch materiaal te schenken aan ziekenhuizen, worden daartoe niet alleen aangemoedigd met een specifieke BTW-regeling. De filosofie achter dat BTW-regime wordt ook doorgetrokken naar de vennootschapsbelasting.....lire la suite
 
01-04-20 UPDATE: Invloed van de corona-maatregelen op de organisatie van uw algemene vergadering en raad van bestuur
De COVID-19-maatregelen hebben een invloed op het dagelijkse leven van elke burger. Dit geldt echter ook voor de werking en organisatie van vennootschappen en verenigingen, die enerzijds de corona- regels (o.a. het samenscholingsverbod) en anderzijds ook de dwingende vennootschapsrechtelijke regels dienen te respecteren. Enkele praktische problemen steken de kop op.....lire la suite
 
23-03-20 Fiscus staat verder uitstel voor aangiften en betalingen toe wegens coronacrisis
Na een eerste pakket steunmaatregelen voor bedrijven die moeilijkheden ondervinden door de coronacrisis, kondigt de fiscus nog een reeks bijkomende maatregelen aan. Bovenop de mogelijkheid om op aanvraag uitstel van betaling te krijgen voor fiscale schulden, komt er nu een veralgemeend uitstel voor betalingen en voor aangiften die normaal gezien rond deze tijd zouden moeten gebeuren. ....lire la suite